Am dormit cu un ochi deschis, de frica celuilalt tăcut. Am dormit,
precum un prunc, strâns în mâinile disperării. Am dormit zilele dorului
de frumos și de căldură plăpândă. Mi-am (a)dormit viața. Un timp în care
îmi număram gurile de aer rămase, un timp al refuzului iertării. În
mine, vântul crud al iernii dezlănțuia furia ce mă lovea peste față cu
nesaț.
Apoi, mi-am înghițit scamatoriile ieftine de clovn și m-am
păcălit. Am construit cu migală oameni și vise prefabricate, scoase pe
linia continuă a banalului înfiorător si mi le-am vândut cu lăcomie.
M-a trezit... și pietrele au început să mi se rostogolească de pe chip. Cu greu, am început să mă găsesc în oglindă și să arăt victorioasă "Uite-mă, eu sunt!"
Am rămas goală, în fața ta. Mi te-am arătat în sălbăticia de femeie și vulnerabilitatea de copilă.
...și nu regret nici un pas dansat împreună.
Îmi re-privesc eternitatea și mă îndoiesc de timp în fiecare spațiu gol de tine.
Mă simt și acum am aflat că eu respir din nou. Eu în tine, tu în mine.
Povestea mea continuă și cuvintele își rescriu sensul în noi.
vineri, 2 noiembrie 2012
duminică, 30 septembrie 2012
Confesiuni
Sunt un pelerin al cercului,
un gram de aer purtat
în căușul palmelor fără goluri.
În plutire, mă-ntind înspre
raza palidă ce-mi mângâie
chipul din dimineața înlemnirii.
O adiere de vânt îmi șoptește, încă:
„Om - umbră pătată de teamă,
fir de praf pe calea devenirii-
călător al visării târzii, ești..
.............................................”
și-apoi tace.
vineri, 10 august 2012
Viu în pământ
.........................................
Leneș,
mugurul și-a aruncat
prima
lacrimă de verde înspre vânt;
în
împletire și crud,
din
frunze și lemn visător
o
impresie în amurg...
m-am
născut în pământ.
întru
lumină, am răsărit
în
joc și încântare,
în
uimire și alături.
Mă-ntind
în culcușul
mâinilor
omului - grădinar,
și
mă prefac în izvor
ce
freamată în dezgolire.
și
înfloresc tânjind
o
șoaptă la porțile
din
dimineața mângâierii.
Căci
drumul e nesfârșit,
floare
și om – grădinar
născuți
goi din legământ ,
în
eterna căutare din îmbrățișare
a
reîntoarcerii în pământ.
joi, 19 iulie 2012
Senzaţii
E o lume-ntreagă ce se ascunde în spatele acestui trup;
precum un melc, îmi car în spate o casă şi jumătate.
Gust pe rând şi fără grabă emoţiile-
Fericirea are gust de ciocolată cu vişine coapte,
pe care o topesc în cerul gurii... şi
ceasul se opreşte,
savurez.
Durerea e setea,
ce îmi usucă gura şi mă arde pe dinăuntru;
şi atunci îmi torn un pahar de lacrimi
şi-l beau până la înec.
Ce gust are fericirea născută în - de doi?
În ce culori se măsoară liniştea tandreţii?
Cum se simte în vârful degetelor tremurul emoţiei ?
Ce miros de frunze şi iarbă udă are dorinţa?
În ce note se cântă iubirea?
Acum, te întreb. Tu ştii oare?
duminică, 15 iulie 2012
Om în pământ
Visez la verde
şi la desăvârşire;
din paşii mei picură
speranţe de oameni - copii.
Căci,
drumul mă arde
şi pântecul mă înghite,
mă RE- întorc
în pământ şi-n mamă,
nasc ploaie
şi simt alinare în doi.
Ieri, azi, mâine-
nuanţe de roşu
ale golului în cunoaştere.
Eu, sunt doar un chip
al infinitului Tot.
Că şi nemurirea curge-n mine
şi-n negură "Om" ţese lumină-
e cântec şoptit în crud
de dimineaţă, aceluiaşi unui singur Eu.
şi la desăvârşire;
din paşii mei picură
speranţe de oameni - copii.
Căci,
drumul mă arde
şi pântecul mă înghite,
mă RE- întorc
în pământ şi-n mamă,
nasc ploaie
şi simt alinare în doi.
Ieri, azi, mâine-
nuanţe de roşu
ale golului în cunoaştere.
Eu, sunt doar un chip
al infinitului Tot.
Că şi nemurirea curge-n mine
şi-n negură "Om" ţese lumină-
e cântec şoptit în crud
de dimineaţă, aceluiaşi unui singur Eu.
marți, 10 iulie 2012
Născută din 3
Căci simt că sunt plămădită
din pământul unde soarele răsare
și izvorul se revarsă în sacru;
...știu că sunt născută
din albastrul mării în închis
și lut alb arzând de deochi;
...văd că sunt înălțată
din munții unde vântul se-nfioară
și piatra respiră a Dumnezeu.
Pe tine - te,
îmbrățișez ca să adormi
pe petecul de apă
dintre cele 3 colțuri de cerc.
precum...
sunt omul ce se dăruiește.
marți, 3 iulie 2012
Gradinarul
Azi, sunt hotarata sa-mi ard toate povestile scrise la repezeala si fara indemanare. Recunosc ca pana acum m-am purtat precum un scriitor fara a-casa si am creat doar pentru a nu lasa spatii goale si timp irosit in absenta.
Basmele cu eroi fantasmatici au primit punctul de incheiere. Acum, nu-mi mai privesc suspicios de dupa cortina personajele, ci ma retrag de pe scena. Am obosit sa fiu clovn intr-un balci al oamenilor fara chip.
Vreau sa cresc si sa invat jocul armoniei 1-2-1.
Ma predau si ma ofer tie...caci un creator isi gaseste alinarea intr-un creator mai inalt.
Am pornit la drum pe carari diferite si desi fiecare, la randul sau, s-a impiedicat de radacini ce ieseau razlete din pamant, de pietre neobosite care te ingenuncheaza si te aduc cu fruntea izbita de pamant, cumva, am ajuns in luminis in acelasi moment. Impreuna am creat o imagine... si fara frica, clipa ni s-a aratat.
Jocul de lumina si umbre a nascut traire iar cartea a inceput sa se scrie singura, cu verbe la plural si ritmuri ce ne-au reamintit de natura ce zvacneste in fiecare dintre noi.
Ma imbratisezi in muzica si degetele iti danseaza frenetic de-a lungul trupului meu, descriind cercuri si valuri de simtire.
...caci am zis da, ma avant langa tine si incep a scrie in doi inflorirea.
Basmele cu eroi fantasmatici au primit punctul de incheiere. Acum, nu-mi mai privesc suspicios de dupa cortina personajele, ci ma retrag de pe scena. Am obosit sa fiu clovn intr-un balci al oamenilor fara chip.
Vreau sa cresc si sa invat jocul armoniei 1-2-1.
Ma predau si ma ofer tie...caci un creator isi gaseste alinarea intr-un creator mai inalt.
Am pornit la drum pe carari diferite si desi fiecare, la randul sau, s-a impiedicat de radacini ce ieseau razlete din pamant, de pietre neobosite care te ingenuncheaza si te aduc cu fruntea izbita de pamant, cumva, am ajuns in luminis in acelasi moment. Impreuna am creat o imagine... si fara frica, clipa ni s-a aratat.
Jocul de lumina si umbre a nascut traire iar cartea a inceput sa se scrie singura, cu verbe la plural si ritmuri ce ne-au reamintit de natura ce zvacneste in fiecare dintre noi.
Ma imbratisezi in muzica si degetele iti danseaza frenetic de-a lungul trupului meu, descriind cercuri si valuri de simtire.
...caci am zis da, ma avant langa tine si incep a scrie in doi inflorirea.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)